Biuras namuose, kavinė ar bendradarbystės centras? Palyginimas.

Kodėl, užuot likę namuose, žmonės turėtų rinktis „coworkingo“ erdvę? Naujų darbo erdvių apžvalgininkė Genevieve DeGuzman aiškinosi darbo namuose, kavinėje ir bendradarbystės (coworkingo) erdvėje privalumus bei trūkumus. Kelios netikėtos išvados: kavinės šurmulys kai kuriems žmonėms padeda geriau susikaupti; o kai kurie verslininkai teigė, kad 30 % jų verslo vykdoma „coworkingo“ tinkle. Pateikiame išsamų įvairių pasirinkimo galimybių palyginimą.

Remiantis Forrester atlikto tyrimo duomenimis, visame pasaulyje yra 375 milijonai nepriklausomų mobiliųjų darbuotojų. Kur jie dirba?

Dauguma jų yra pradedantys verslininkai ir laisvai samdomi darbuotojai, dirbantys biure namuose ar garaže, arba namuose dirbantys konsultantai ar kompanijų darbuotojai, keliaujantys į vietinę biblioteką ar kavinę bei kitas viešas vietas, kuriose yra prieiga prie interneto ir galimybės dirbti internete.

Jei jūs esate šios klajojančių darbuotojų „genties“ narys, galbūt ieškote galimų vietų darbui, keliaudami iš kavinės į biblioteką, ieškodami belaidžio ryšio ir laisvo stalo, dažnai mokėdami už privilegijas kavos puodeliais ir užkandžiais, ar kęsdami uždarų erdvių baimės priepuolius.

Galbūt jus svarstote galimybę prisijungti prie „coworkingo“ erdvės? Bet, ar tai geriausiai jums tinkantis pasirinkimo variantas? „COOP“ įkūrėjas Samas Rosenas paaiškino situacijos dvilypumą, kuomet verslininkai svarsto „coworkingo“ erdvės galimybę. „Norėdami pritraukti mane į savo darbo erdvę, jūs konkuruojate su mano sofa. Jūs konkuruojate su kavinuke, esančia šalia mano namų. Aš turiu aibę pasirinkimo galimybių, taigi, kodėl turėčiau eiti dirbti pas jus“?

Kaip ir dauguma smulkių verslininkų, mes svarstėme „coworkingo“ galimybę ir mėginome išspręsti tuos pat klausimus: kuo „coworkingas“ geresnis, nei darbas namuose ar kavinukėse netoli mūsų namų? „Working in the UnOffice“, „coworkingo“ vadovas, aprašantis „coworkingo“ tendencijas JAV, nutarė atlikti palyginimą ir pamėginti rasti atsakymą į šį klausimą.

Galimybė nr. 1: darbas namuose

Home office by Paladin27, flickr.com

Privalumai:

Lankstumas. „Pelėda“ ar „vieversys“ – nesvarbu, nes jūs patys galite susidėlioti savo darbotvarkę atsižvelgdami į jums palankiausią paros metą. Viena labiausiai džiuginančių nepriklausomo darbo ypatybių yra galimybė pasirinkti, kada, kur ir kaip dirbsite.

Minimalus judėjimas. Nesant poreikio važiuoti į darbą, sutaupote laiko ir energijos, o ką jau kalbėti apie kurą. Taip prisidedate prie išmetamo anglies dvideginio kiekio mažinimo ir padedate taupyti žemės išteklius.

Mažesnės pridėtinės išlaidos. Savarankiškiems pradedantiesiems verslininkams kiekvienas litas yra svarbus. Darbas namuose smarkiai sumažina išlaidas biuro nuomai.

Sumažintos išlaidos. Be kelionės išlaidų, jūs taip pat sutaupote išlaidas maistui, drabužiams, automobilio stovėjimui ir (galbūt) susitikimams su kolegomis po darbo.

foto loxosceles, flickr.com

Trūkumai:

Paleistos vadžios. Būnant vienam, lengva paleisti vadžias. Dauguma namuose dirbančių asmenų (nesvarbu, dirbančių sau, ar kompanijoms) pastebėjo, kad reikia ypatingo drausmingumo ir savikontrolės, norint išvengti namuose esančių trikdžių, pavyzdžiui, skalbinių, kuriuos būtina išskalbti, ar sofos, ant kurios tiesiog neįmanoma nenumigti.

Persidirbimas. Kita vertus, atsiranda galimybė dirbti ilgiau ir daryti mažiau pertraukų, kadangi dirbdami namuose jūs netenkate vaizdinių užuominų – kolegų, kurie keliauja į pertraukėlę ar ruošiasi eiti namo. Dirbant namuose, tampa sunkiau nubrėžti ribą tarp namų ir darbo. Jasonas Beatty, „NextSpace“ narys, aiškina, kaip pasverti galimybę dirbti namuose ir „coworkingo“ erdvėje. „Aš dirbau savo biure namuose [9BitLabs]. Turėjau šešių dienų darbo savaitę, dažnai dirbau iki vėlaus vakaro. Man nepatiko darbo namuose poveikis mano santykiams su šeima ar gebėjimui atsiriboti nuo darbo“.

Darbas vakuume/izoliuotoje aplinkoje. Dirbdami namuose galite pasijusti vieniši ir apimti uždaros patalpos baimės. Netradicinės darbo aplinkos trūkumas – darbuotojai jaučiasi atsiriboję nuo aplinkinio pasaulio. Itin dažnas susvetimėjimo ir vienatvės jausmas.

Profesionalios komunikacijos trūkumas. Jums gali tekti bendrauti su klientais akis į akį, tačiau susitikimas jūsų svetainėje gali palikti nepalankų įspūdį.

Galimybė nr. 2: darbas kavinėse

Privalumai, be kofeino:

Paskata kūrybiškumui. „Flash“ žaidimų tinklo „Mochi Media“ vadovas ir bendraįkūrėjas Jamesonas Hsu kavinėje „Ritual Coffee Roasters“ ne tik mėgaujasi kava – įprastas kavinės šurmulys suteikia jam energijos dirbti. Rašytojas Malcomas Gladwellas teigia, kad pokalbiai, kuriuos nugirsta, ar kuriuose pats dalyvauja būdamas kavinėje ar restorane stimuliuoja jo mąstymą.

Fone vykstanti veikla didina susikaupimą. Paradoksalu, tačiau įprastas kavinės triukšmas verčia sutelkti dėmesį ties vienu dalyku – idealiu atveju, ties darbu – siekiant atsiriboti nuo pašnekesio prie gretimo stalelio, kavos aparato šnypštimo ir kavamalių dūzgimo.

Trūkumai:

Nepatikimas interneto ryšys. Belaidžio ryšio greitis ir nuolatinė prieiga negali būti užtikrinta, ypač jei jūs už tai nemokate. Net jei ir mokate, jeigu dalinatės erdve bei ištekliais su kitais, ryšys gali būti lėtas ir nepastovus.

Saugumas. Vieša vieta, kurioje nuolat gausu nepažįstamų žmonių, nėra pati saugiausia vieta jūsų prietaisams. Pakanka vos kelioms sekundėms nukreipti dėmesį ir mobiliojo telefono, kurį pasidėjote čia pat, po ranka, nebėra. Taip pat svarbu neužmiršti, kad naudojantis viešu belaidžiu ryšiu, kyla skaitmeninės vagystės pavojus.

Planavimo problemos. Ar rasite laisvą vietą prie kištukinio lizdo? Ar viską susirinkote prieš eidami į tualetą ar eidami pakalbėti telefonu? Kiek kavos puodelių jums teks išgerti ir sumuštinių suvalgyti, kad nesijaustumėte kaltas naudodamasis suteikta erdve? Į šiuos dalykus būtina atsižvelgti kaskart dirbant kavinėje. Mobilieji darbuotojai taip pat gali pasijusti vejami lauk iš savo vietinės darbo erdvės. Šios vasaros pradžioje kavinių tinklas „Starbucks“ pradėjo riboti dykinėtojų su nešiojamais kompiuteriais lankymąsi. Yra manančių, kad kai kurios kavinės užblokavo ar pašalino kištukinius lizdus, tokiu būdu siekdamos atbaidyti lankytojus, kurie užima stalelius ištisas valandas ir išgeria vos vieną puodelį kavos.

Kavos puodelio suteiktas energijos antplūdis praeina – lygiai taip praeina ir darbo „biure“ džiaugsmai. Grantas Cuppsas, vadovaujantis nepriklausomai žiniatinklių dizaino ir kūrimo įmonei Čikagoje, buvo nuolatinis kavinių lankytojas. Tai jam padėdavo patenkinti bendravimo poreikį, tačiau, galiausiai, pasirodė labai ribota ir nepatogu. „Kavinėje tikrai egzistuoja sava bendruomenė. Aš bendraudavau su žmonėmis, tačiau mane glumino tai, kad ne visada norėdavau užsisakyti kavos. Taip pat būdavo nepatogu palikti savo daiktus – kaskart eidamas pietauti, turėdavau juos susirinkti“.

Socialiniai trikdžiai. Kartais stebėti žmones, užuot rimtai dirbus, yra daug smagiau. Lygiai taip pat dėmesį blaško ir kitų nuolatinių lankytojų noras pašnekėti. Kartais, grupės ar klikos monopolizuoja visą kavinę.

Minimalios kokybės bendravimas. Nors pokalbiai kavinėje yra geriau, nei darbas visiškai izoliuotoje aplinkoje, vargu, ar jų metu sulauksite naudingo grįžtamojo ryšio ar paskatos, padedančios išnarplioti seniai jums neduodančią ramybės problemą.

Galimybė nr. 3: darbas „coworkingo“ erdvėje

Hub Vilnius Šiaurės miestelyje, T. Tumalovičiaus foto

„Coworkingo“ erdvėse mėginama sutelkti visas geriausias skirtingų darbo erdvių, kuriose lankosi laisvai samdomi ir nepriklausomi darbuotojai, savybes – darbo namuose lankstumą ir kavinės atmosferą – bei sujungti jas, akcentuojant bendradarbiavimą bei bendruomeniškumą.

Privalumai:

Didesnė motyvacija. Našumas šokteli į viršų, kuomet dirbate kartu su kitais verslininkais. Kartu dirbantys asmenys sujungia savo darbines erdves, kadangi, jų manymu, aplinka vienaip ar kitaip pasotina jų psichologinį darbo bendraminčių komandoje poreikį.

Daugumai svarbus energijos antplūdis, apimantis dirbant su kitais žmonėmis. Alanas Pinsteinas, kuriam priklauso nekilnojamojo turto programinės įrangos paslauga „Neybor“, dirbantis „Ignition Alley“, pasakoja: „Galime pasimokyti vieni iš kitų ir susipažinti su naujais žmonėmis. Tai – nuostabu, ypač žmonėms, persikeliantiems dirbti iš namų aplinkos, kuomet jiems reikalingas bendravimas ir buvimas tarp žmonių“. Alanas lygina šią patirtį su energija dideliame mieste. „Anksčiau gyvenau Niujorke, o „coworkingas“ perkelią tokią pat energiją, kurią pajunti Niujorko gatvėse, į biurą. Būdamas čia, kasdien jaučiu aplinkinių energiją“.

Neformali darbo erdvė ir bendravimas Hub Vilnius

Grafikos dizainerės Judi Oyama, dirbančios „NextSpace“, patirtis mums parodė, kad pagrindiniai „coworkingo“ privalumai smulkiems verslininkams yra galimybė tvarkyti reikalus, užpildant bet kokius įgūdžių bei poreikių trūkumus. Kuomet neįveikiamos užduotys neblaško dėmesio ir nekliudo, žmogus pasijunta motyvuotas pradėti naujus projektus ir išmėginti naujas verslo galimybes.

Kokybiškas bendravimas. „Coworkingas“ užtikrina didesnes bendravimo galimybes. Pasidalinkite darbo erdve, šokite iš pižamos ir bėkite lauk iš namų. Pramoninio ir grafikos dizaino specialistas Anthony Griederis, suvokęs, kad nori dirbti apsuptas žmonių, iškeitė biurą namuose, kuriame daugiau kaip dešimt metų tvarkė savo įmonės „Alloy Design, Inc.“ reikalus, į „coworkingo“ erdvę „Boulder Digital Arts“. „Aš dirbau namuose 12 metų ir užsimaniau grįžti į socialiai palankesnę aplinką“.

Kitiems, buvimas su žmonėmis yra verslo būtinybė, ypač dirbantiems su kūryba susijusiose srityse. Grafikos dizaineris Johnny Bilotta sako, kad persikėlė dirbti į „coworkingo“ erdvę „Indy Hall“, siekdamas išmėginti kilusias idėjas ir gauti tiesioginį grįžtamąjį ryšį. „Vienas dalykų, kurių pasigesdavau dirbdamas namuose, buvo socialinis darbo biure aspektas. Aš neturėjau galimybės pasidalinti savo idėjomis, o dirbant dizaineriu, būtina žinoti žmonių nuomones. Pavyzdžiui, man patinka žinoti žmonių nuomonę apie spalvas. Smagu prie kavos puodelio tiesiog padiskutuoti apie įvairias dizaino filosofijas – to man trūko, kuomet dirbau namuose“.

Profesionali erdvė ir perspektyva. Einant dirbti „coworkingo“ aplinkoje, lavinamas požiūris į nepriklausomą darbą ar verslą. „Cospace“ nariui, franšizės verslo konsultantui Kyle de Haasui patinka, kad darbas „coworkingo“ aplinkoje padeda jam profesionaliai nusiteikti ir pasirengti darbui. „Namuose yra per daug trikdžių, kurie neleidžia man išlikti susikaupusiam ties darbu tiek, kiek to norėčiau“, sako Kyle. „Ilgainiui supratau, kad man malonu persirengti ir eiti dirbti kitokioje aplinkoje. Tai padeda išlaikyti tinkamą darbo ir laisvalaikio pusiausvyrą“.

Mokomojo dizaino specialistė Lisa Van Damme žavisi tuo, kaip darbas „coworking“ erdvėje „Boulder Digital Arts“ suteikia tinkamų paskatų profesionaliai dirbti ir išlaikyti pusiausvyrą. „Viena yra persirengti ir bėgti iš namų į darbą, visai kas kita – dirbti apsivilkus pižamą vos dešimt žingsnių nuo lovos“.

Vaizdas pro Hub Vilnius langą Gedimino 9. A.Didžgalvis foto.

Įdomios galimybės. „Coworkingo“ aplinkoje dirbanti bendruomenė gali būti labai įvairi. Niekuomet negalite žinoti, ką sutiksite, ir, galbūt, toks susitikimas gali negrįžtamai pakeisti jūsų verslą. Laisvai samdomas rašytojas Kevinas Purdy pasakoja: „Dirbant „Coworking Rochester“, man kilo mažiausiai dešimt sėkmingų „Lifehacker“ straipsnių idėjų, jei ne daugiau. Idėjų ir temų savo straipsniams sėmiausi iš „Coworking Rochester“. Nesklandumai, kurių kilo prižiūrint savo interneto svetainę, abejonės: „jei tik galėčiau…“ lengvai sprendėsi dirbant „coworkingo“ erdvėje“.

Action Alliance for Children“ vadovė Lisa Shulman Malul, „ The Hub Bay Area“ narė, pasakoja, kaip svarbu keistis idėjomis, norint išlaikyti savo organizacijos aktualumą, idėjų naujumą ir pakankamą energijos lygį. „Manau, kad dirbant visose srityse, įprantama kalbėtis apie reikalus ar sprendžiamus siauro pobūdžio klausimus. Galimybė nuolat bendrauti su [įvairiais žmonėmis] leido sužinoti, kaip kiti supranta mūsų vykdomą darbą“.

Bendri ištekliai (pradedant įranga, baigiant žiniomis). Jei norite nebrangiai tvarkyti darbo reikalus, „coworkingo“ erdvė tam puikiausiai tinka. Užuot nešdami išlaidų naštą biurui, belaidžiam ryšiui, kavos aparatui, kopijavimo aparatui ir spausdintuvui ant savo pečių, galite pasidalinti mokesčius su kitais jūsų darbo erdvės nariais. Be to, pirkdami grupe, galite suderėti geresnę įrangos kainą ar abonentinį mokestį.

Neužmirškime žmogiškųjų išteklių – žmonių, kurių gali prireikti komandiniams projektams bei grupinėms idėjoms vystyti. Daugelio „coworkingo“ erdvių nariai gauna naudos dalyvaudami savo kolegų skaitomose paskaitose ir seminaruose. Be galimybės paplepėti su greta sėdinčiu kolega, jūs taip pat turite galimybę ieškoti formalių kanalų įgūdžių mainams renginiuose, kuriuose pasikeisdami paskaitas skaito kiti darbo erdvės nariai.

Situacija, kuomet įmonės samdo darbuotojus iš laisvai samdomų darbuotojų būrio, yra įprasta „ Gangplank“.  „San Franciske juokaujama, kad žmogus gali pakeisti darbą, nepakeisdamas automobilio stovėjimo vietos. „Gangplank“ kolektyvas juokauja, kad žmogus gali pakeisti darbą, nepersėsdamas prie kito stalo“, pasakoja bendraįkūrėjas Jade Meskillas. „Pas mus dirbo žmonės, kurie norėjo nutraukti konsultacinę veiklą ir dirbti produktais prekiaujančiose įmonėse, bei būti tiesiogiai samdomi vienos iš įmonių „Gangplank“ erdvėje“.

Tinkama kaina. Jasonas Richelsonas, buvęs „Hive at 55“ narys, teigia, kad dirbant „coworkingo“ erdvėje, paprasta sutaupyti pinigų, ypač pradedančiajam verslininkui, siekiančiam pasiekti pastovų darbo lygį. „Žmonės nenori mokėti didelės nuomos vos pradėję verslą, taigi vienintelė išeitis – kas mėnesį nuomotis pigesnę darbo erdvę . O dirbant „coworkingo“ aplinkoje, nereikia sukti galvos dėl baldų, interneto ryšio, spausdintuvo ir pan., kadangi viskas jau yra biure“.

Galimybės plėstis ir įspūdingos investicijų susigrąžinimo galimybės. Patirtas išlaidas (mėnesio mokesčiai ir išlaidos kelionei į darbą), paprastai, atsveria gaunama nauda. Pirmojoje Pasaulinėje „coworkingo“ apklausoje, kurią atliko „Deskmag“,  42 procentai apklaustų bendrai dirbančių asmenų teigė, kad jų pajamos padidėjo, pradėjus dirbti „coworkingo“ erdvėje – turbūt, dėl prieigos prie socialinių ir profesinių tinklų bei geresnių darbo galimybių.

Gregas Tindale teigia, kad jo nekilnojamojo turto įmonė, veikianti „coworkingo“ bendruomenėje, užtikrina įspūdingas pajamas. Gregas mums pasakojo, kad „nuo tada, kai 2008 metų gruodį pradėjo dirbti „Affinity Lab“, 33 procentai nekilnojamojo turto pardavimo sandorių įvykdyta „Affinity Lab“ erdvėje arba klientai buvo nukreipti „Affinity Lab“ darbuotojų. Tai prilygsta bendram 115 780 JAV dolerių pelnui“.

PJ Christie teigia, kad darbas „coworking“ erdvėje „Cospace“ praplėtė jo interneto rinkodaros verslo „Grow Your Base“ klientų bazę. „Turbūt, trečdalis mano klientų žmonės, dirbę su manimi „coworkingo“ erdvėje, arba šių žmonių pažįstami. Be to, turėdamas erdvę posėdžiams, galėjau sutelkti kitus verslininkus ir pasidalinti verslo galimybėmis“.

Gregas Wilderis už neįtikėtiną jo sukurtos „Orpheus Media Research“ muzikos paieškos platformos sėkmę turėtų būti dėkingas „coworking“ bendruomenei. Pradėta kurti bute, plėtota ir tobulinta „coworking“ aplinkoje „Indy Hall“ ir, galiausiai, šiandien jau turinti nuosavas studijas Niujorke, „Orpheus“ yra kievieno pradedančio verslininko svajonės įgyvendinimo pavyzdys. „Esame pilnai finansuojami“, pasakoja Gregas, „Užbaigėme A seriją. Šiuo metu su mumis dirba apie 15 žmonių“. Pasak Grego, už savo sėkmę jis yra skolingas „coworking“ aplinkai. „Mano patirtis „Indy Hall“ labai padėjo ir suteikė galimybių plėsti kompetencijos ribas. Jis man suteikė techninių galimybių paversti savo idėjas verslu, fantastinę priemonę paversti realia įmone“.

Trūkumai:

Mažai privatumo ir per daug blaškančių veiksnių. Kartais jūsų darbo pobūdis gali nesiderinti su atvirumu, kurio reikia, kad „coworking“ metodas būtų veiksmingas. Pavyzdžiui, advokatams ar buhalteriams, turintiems privatumą vertinančių klientų, gali prireikti asmeninio biuro, nuolat užtikrinančio privatumą. Be to, „coworkingo“ metodu dirbančius advokatus gali blaškyti pastovūs žmonių srautai  „coworkingo“ erdvėje. Programinės įrangos kūrėjas ir internetinio debesies paslaugų ekspertas Adamas Lindsay, „Coworking Rochester“ narys, mums pasakojo, kad rinkdamiesi darbo aplinką būsimieji nariai turėtų pagalvoti apie blaškančius veiksnius, kurie įtemptomis dienomis gali mažinti našumą ar kelti stresą. „Jei žmogus greitai išsiblaško, „coworkingo“ erdvė gali būti prastas pasirinkimo variantas. Įsitikinkite, kad „coworkingo“ erdvėje yra rami vieta, kurioje, prireikus, galite pasislėpti“.

Prasta kompanija. Kartais žmonių charakteriai tikrai nesutampa. Taip gali nutikti ir jums bei likusiems darbuotojams „coworkingo“ erdvėje. Gali būti, kad jūs turite kitokių lūkesčių, o „coworkingo“ erdvė jų tiesiog nepateisina.

Versta iš: http://www.deskmag.com/en/home-office-coffee-shop-or-coworking-space-a-comparison-167

Kokia tavo nuomonė, patirtis, pastebėjimai? Ar jau išbandei visas darbo aplinkas? Ar jau buvai mūsų Hube?

Ačiū Henrikui iš e-vertimai.lt už vertimą iš anglų kalbos.

 

3 thoughts on “Biuras namuose, kavinė ar bendradarbystės centras? Palyginimas.

 • 2011-11-04 at 23:14
  Permalink

  Neblogas straipsnis 😉 Per trumpą laiko tarpą teko jau išbandyti visas 3 aprašytas erdves. Kavinėje dirbti sekėsi sunkiausiai. Pagrindinis trikdis – triukšmas, nors kažkaip ir susitikimų su draugais nemažai susiorganizuodavau, kol būdavau toje erdvėje. Gal trūko bendravimo (kai visi aplink bendrauja, o tu ne)?

  Namie dirbti gerai – kai nėra aplinkinių žmonių. Tokiu atveju pats gali save kontroliuoti ir paskirstyti laiką kaip reikia. Tuo pačiu, gali suspėti ir apsitvarkyti namus. Nors pagrindinė problema, kaip ir paminėta straipsnyje – darbas „po darbo“.

  Išvada – hub’as arba ofisas – geriausia vieta, kai reikia koncentruotai ir intensyviai padirbėti 🙂

  Reply
 • Pingback: ką veikia iš Hubo išėję huberiai? | Hub Vilnius

 • Pingback: Hub is a good place to work and network | Hub Vilnius

Parašykite komentarą