Kur LT startuolių ekosistema?

Don‘t get me wrong – Versli Lietuva daro viską ką gali, tiesiog kaip rašiau anksčiau, matau startuolių ekosistemoje spragų, kurias mažai, kas nori taisyti. Čia daugiau diskusijai iššoviau, ką turėjau. Kaip sakoma you‘ve asked for it.

Ateidamas į Startup Awards iškėliau sau tris klausimus, galvodamas apie startuolių ekosistemos būklę ir plėtrą:

Ar rizikos fondas nupirko picų startuolių renginiui?

Ar startuolis jau pritraukęs rizikos kapitalo pamentoriavo studentui?

Ar studentas galvojantis apie savo startuolį atėjo į Startup Awards?

Ir į visus tris klausimus gavau neigiamą atsakymą. What a dissappointment. Kodėl chebra nenori duoti, gražinti, padėti ekosistemai, kurios dalis jie yra?

Apie apdovanojimus – Ką apdovanojam, kodėl? Kokiais kriterijais? Kokią žinutę ištransliuojam?

Metų technologinis sprendimas – well deserved. Nors atsidarau gūglą  ir skaitau, kad Integrated optics nuo 2012 veikia, 2013 pradėjo lazeriukus pardavinėti, būčiau prizą jiems jau už 2013 atidavęs.

Toyze – du milijonai vartotojų ir jie vis dar ieško rizikos investuotojo – WTF? Tai ar jie pardavė 2 mln. 3D figūrėlių po 20 USD ar ne? ir jiems dar reikia išorės kapitalo? Ar jie sau nieko nepasilieka ir gautus pinigus atiduoda 3D printeriams? Jeigu jau nemokius vartotojus skaičiuojam, kaip rezultatą, tai kitas į Lietuvą perkeltas rusų startuolis – 5dPLanner turi jų net 3,3 milijonus – gal jiems tuomet prizą reikėjo atiduoti.

Startup Roadshow – fainas projektas, visi stengiasi, kaip rusai sako “кровь с носу”, o rezultatas? Ar žinote, kad kai Versli Lietuva pardavinėjo startup roadshow Ūkio ministerijoje žiūrėdami man į akis žadėjo, kad į roadshow atrinkti startuoliai as a result pritrauks 11 000 000 litų?

KTU startup space – well deserved, bet kai vertinam bendruomenę, gal padalinkim rezutatus iš valdiškų/privačių pinigų (min. 1 mln. Lt) sukištų į tų rezultatų pasiekimą? Iš Hubo, kuris sukosi be išorinės paramos, išėjo startuoliai, pritraukę investicijų: Dragdis, TransferGO, Dalinuosi.lt ir dešimtys naujų verslų. Kiek KTU startup space auklėtinių su rizikos kapitalu? Ar dar per anksti tikėtis, nes veikia tik ne pilnus tris metus? 2014 metų pradžioje atsidariusi ISM Inovatorių bazė nemokamai (!) pahostino 25 startuolių bendruomenės renginius – slabo? Kas jiems ačiū pasakys? Be to KTU Startup Space aukso metai buvo 2013, vėliau ir komanda pasikeitė ir aktyvumas sumažėjo.

Vinted – geriausias pagal visus parametrus LT startuolis, bet kodėl nieks negali įvardinti antroje vietoje esančio – kodėl neturim antro po Vinted? Kiek dar metų mes žongliruosim Vinted, Pixelmator, Yplan?

Rizikos kapitalo fondas – Practica Capital – geriausias fondas, nes vienintelis? Nes didžiausias? Nes toks jo darbas efektyviai Europos Sąjungos ir savo lėšas suinvestuoti per fiksuotą laiką? Ar dar yra ir kitų nuopelnų? Kokių?

Plague skirtas prizas – tikrai puiku, reikia vertinti ir parodyti kitiems, kad į LT persikėlė ir toliau keliasi šviesiausi NVS protai.

Startup Highway ir IMI, IL partnerystė – gerai, kad paminėta, lauksim SH atgimimo ir naujų komandų, kurių, kaip supratau 2014 metais nebebuvo apskritai, arba jų buvo 5 kart mažiau nei 2013? Tai čia toks inversinis augimas, kurį sveikiname? Ar, galbūt yra info, kurios mes nežinome ir kuri neskelbiama? Ar čia juos sveikiname, kad rusų startuoliai pas juos ofisą nuomojasi, nes už ES lėšas pastatytas menų inkubatorius Rupertas turi daug laisvo ploto, kadangi šiek tiek per toli nuo miesto centro yra?

Bendrai paėmus, kodėl neįprasta kalbėti kas ir kiek investavo? Rinkai nuo to tik geriau būtų. Ir metų ataskaitos, kurias VL rengia olidžiau atrodytų, o ne tik savanorškomis apklausomis būtų pagrįstos.

startuolis_danys

Parašiau prieš tai poste apie butthurt, tik todėl, kad savimyla mane buvo užvaldžiusi, priminiau VL‘ui prieš renginį, kad prieš 4 metus startuolio terminą sugalvojau ir į vartojimą paleidau, sakau, gal bent už tai, jei ne už hubą ir Hub Campus ačiū pasakysite, na šį kartą nepasakė, nieko tokio.

Peace.

 

One thought on “Kur LT startuolių ekosistema?

Parašykite komentarą